TR: Büyük veri, siz daha dişinizi fırçalarken randevunuzu alıyor - TmaxSoft
TmaxSoft Named a Mainframe Modernization Software Leader for the Second Year in a Row.
Read the Full Report

 Büyük veri, siz daha dişinizi fırçalarken randevunuzu alıyor

 İlker Saltoğlu, “Büyük veri üzerinden trendleri ve eğilimleri analiz edip, mevcut müşteri bilgileriyle harmanlayanlar; özele indirgeyip, duygusal analiz yaparak değerlendirenler mutlaka kazanacak”

Hayatımıza 90’lı yıllarda giren diğer teknolojik terimlerde olduğu gibi, büyük veri de bugüne kadar pek çok değişime uğradı. Büyük veri sadece toplanan verilerin saklanması ve daha sonra analizi ile bağdaştırılırken, bugün artık, anlık işlenmesi ve tepki verilmesi gibi kavramlarla birlikte anılıyor.

 

Günümüzde veriyi kıymetli hale getiren, geçmişi analiz etmek, eğilimleri belirlemek ve bu eğilimlere göre bir strateji oluşturmaktır. Kendi hızına yetişemeyen dijital dünya içerisinde 60 saniyede neler oluyor diye bakıldığında, Netflix’te 70.000 saatlik izlenme, WhatsApp’ta 16 milyon mesajlaşma, YouTube’da 4.1 milyon video izleme, Tinder’da yaklaşık 1 milyon kaydırma gibi sadece rakamlardan oluşan veriler görüyoruz. Fakat esas olan, rakamların da ötesine geçerek genel eğilimi özele indirgeyebilmektir. Sadece rakamlara dayalı veriyi analiz etmek yerine duruma ve kişiye özel aksiyonlar alınması son derece önemli, aksi halde eldeki veriyi de kaybetmek kaçınılmaz hale gelecektir.

 

Her geçen gün daha hızlı büyüyen veri için geleceğin petrolü benzetmesinin yapıldığına değinen TmaxSoft Türkiye Genel Müdürü İlker Saltoğlu, “Dijital dönüşüm, endüstri 4.0, IoT gibi günümüzün popüler paketlerinin hepsinin temelinde veri mevcuttur” diyerek hayatın içinden bir örnekle ilgili şunları söylüyor: “Bugün büyük veri diş fırçanızı kullanırken sizi takip ediyor, kaç dakika sürdüğünü belirliyor, ağız temizliğinizi analiz ediyor, buna göre puanlıyor ve dilerseniz dişçiniz ile paylaşıp sizin adınıza randevu alıyor. Yani genel eğilimi özele indirgiyor ve ortaya bir değer koyuyor” dedi.

 

Hedeflerinin, temelinde veri olan her türlü çözümde yer almak ve bu doğrultuda bir değer sunmak olduğunu belirten Saltoğlu, “Türkiye’de adına, Tmaxsoft Solution Hub dediğimiz bir strateji ile çalışıyoruz. Burada çözüm sahiplerini, bizim ürünlerimizle entegre etmeleri karşılığında, çözüm ortaklarımız üzerinden müşterilerle tanıştırıyoruz. Dolayısıyla çözüm sahiplerine bir satış kanalı yaratıyoruz. Tek ön şartımız, çözümün veritabanımız olan Tibero’yu da destekler noktaya gelmesidir” dedi.

TmaxSoft Hakkında

Bulut, altyapı ve eski sistem modernizasyonuna odaklanan yenilikçi bir küresel yazılım şirketi olan TmaxSoft, kurumsal CIO'lara, küresel BT güç merkezlerini desteklemek ve rekabet avantajı sağlamak için uygulanabilir alternatif çözümler sunmaktadır. Tibero, Veri Merkezleri için en iyi kurumsal RDBMS ürünüdür. OpenFrame, toplam mülkiyet maliyetini düşürüp geçiş riskini en aza indirirken, anabilgisayar uygulamalarının, kaynakların ve verilerin daha düşük maliyetli, yüksek performanslı bir açık sisteme veya bulut sistemine taşınmasına olanak tanıyan, eski sistemlere yönelik bir rehosting çözümüdür. JEUS ise J2EE 1.4, JAVA EE 5, JAVA EE 6 sertifikasına sahip dünyadaki ilk web uygulaması sunucusudur ve geleneksel WAS çözümlerine kıyasla gelişmiş güvenlik sağlar. TmaxSoft 1997'de Güney Kore'de kurulmuştur ve bugün dünyadaki 20 stratejik merkezde 1.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.tmaxsoft.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

F5 İletişim Yönetimi ½ LEWIS+ Partner – 0216 349 40 43 ofishalki@f5-pr.com

Murat Demirok – 0533 730 58 53 / muratdemirok@f5-pr.com